Co robić, aby auto bez szkód przetrwało mroźną zimę?

piątek, 18 czerwca, 2021

Nadejście zimy to okres, który nie cieszy zbyt wielu osób. Już sama świadomość tego, że czekają nas krótkie dni, długie wieczory, a do tego często śnieżne i mroźne okresy, nie jest zbytnio optymistyczna. Jednak warto pamiętać, że do nadchodzącej zimy przygotować musimy nie tylko siebie i swoje posesje. Podobne przygotowania powinny dotyczyć naszych samochodów. Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że pojazdy wymagają jeszcze większej uwagi w tym temacie. To przecież one są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ soli, błota pośniegowego oraz muszą pracować w często skrajnie niskich temperaturach. Zastanówmy się więc przez chwilę jak odpowiednio przygotować swój samochód do zimy. Innymi słowy – co możemy zrobić, aby nasze auto bez szkód przetrwało mroźną zimę.

Na co pojazd narażony jest zimą?

Na początku zastanówmy się jednak jakie zagrożenia czyhają na nasze pojazdy podczas srogiej, mroźnej zimy. Pierwsza sprawa związana jest z zagrożeniem dla – nazwijmy to – zewnętrznej części naszych pojazdów. Zanieczyszczenia takie jak błoto powstałe ze śniegu, piachu i soli drogowej, które wydobywają się spod opon, mogą mocno wpłyną na stan naszego samochodu. Karoseria oraz podwozie właściwie całą zimę narażone są na takiego typu problemy, ale ich negatywne skutki często widoczne są dopiero po jakimś czasie.

Kolejna sprawa to duży mróz, który szczególnie źle wpływa na silnik i akumulator, ale także na całą elektronikę znajdującą się w naszych pojazdach. Rozumiemy dobrze, że zmrożony silnik, który chcemy uruchomić, jest szczególnie narażony na różnego rodzaju awarie, a akumulator pozostawiony na mrozie również traci swoją skuteczność. Mróz jest równie szkodliwy dla gumowych elementów naszych pojazdów, szczególnie kiedy pojawi się po opadach deszczu albo wtedy, gdy pojazd jest wilgotny, na przykład na skutek mocniejszego, zimowego słońca.

To tylko kilka z wielu zagrożeń, na które mroźną zimą narażone są nasze pojazdy, ale już one pokazują nam bardzo ważną sprawę – pojazd do zimy musimy odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Przygotowanie pojazdu do zimy

Jeśli chcemy, aby nasze auto bez szwanku przetrwało zimę, musimy jeszcze przed jej nastaniem pomyśleć o kilku sprawach. Oczywiście, podstawą jest wymiana opon z letnich na zimowe, zatroszczenie się o stan wycieraczek czy zabezpieczenie uszczelek w drzwiach. Jednak są jeszcze inne sprawy, o które warto się zatroszczyć przed nadejściem mrozów i opadów śniegu. Ważna sprawa to naprawienie wszelkich uszkodzeń lakieru. Jeśli zimą dostanie się w jakieś pęknięcie woda, to w połączeniu z mrozem może mocno uszkodzić nam karoserię. Warto także odpowiednio przygotować zawieszenie i podwozie pojazdu. Chodzi tutaj zarówno o oczyszczenie, jak i wykonanie wszelkich napraw z nim związanych jeszcze zanim nastanie zima.

Kolejna sprawa to zadbanie o mechaniczne i elektryczne elementy pojazdu. Przed zimą warto przyjrzeć się stanowi akumulatora, oczyścić klemy i sprawdzić ładowanie. Pamiętajmy także o wymianie płynu w spryskiwaczach na ten zimowy i o upewnieniu się – szczególnie w starszych samochodach – że w chłodnicy mamy płyn, a nie wodę. Niestety, ta ostatnia spawa jest często jeszcze u nas traktowana po macoszemu. Najlepiej będzie przed nastaniem zimy udać się na diagnostykę samochodową. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w naszym pojeździe wszystko działa jak należy, a jeśli nawet coś okaże się uszkodzone, będziemy mieli czas na naprawy.

Dbanie o pojazd zimą

Nie zapominajmy jednak, że podczas samej zimy także należy o nasz pojazd dbać, jeśli chcemy, aby cało przetrwał on tę porę roku. Pierwsza sprawa to niebagatelizowanie problemów z odpalaniem pojazdu, ale także odpowiednie użytkowanie samego auta. Pamiętajmy, aby nie wkręcać wysokich obrotów zaraz po odpaleniu silnika oraz niepotrzebnie nie odpalać samochodu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Warto też regularnie myć samochód, aby pozbyć się soli i innych zabrudzeń z jego karoserii i zawieszenia. W końcu myjnie automatyczne również suszą pojazd, także nie obawiajmy się z nich korzystać również zimą.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta