DPF filtr cząstek stałych i FAP — Szczecin

DPF filtr cząstek stałych oraz FAP to komponenty, których zadaniem jest skuteczne oczyszczanie spalin z sadzy i innych substancji. Dokonujemy ich wymiany w serwisie, specjalizującym się w naprawie samochodów marek Audi, Seat, Skoda oraz VW. Do każdego zlecenia podchodzimy w indywidualny sposób, dobierając metody działania do Twoich potrzeb, a także kondycji Twojego samochodu. Oferujemy doradztwo techniczne i pomoc w doborze optymalnych rozwiązań.

Co to jest filtr DPF i FAP?

FAP lub DPF to filtr cząstek stałych montowany w nowoczesnych układach wydechowych. Chociaż to elementy kojarzone przede wszystkim z silnikami wysokoprężnymi, to obecnie są montowane również w układach benzynowych. Niestety filtr DPF to również jedna z najbardziej awaryjnych części wydechu, która stała się poważnym utrapieniem dla wielu kierowców. Aby rozwiązać problem i ponownie cieszyć się bezpieczną jazdą w komfortowych warunkach, warto skorzystać z pomocy specjalistycznej mechaników z warsztatu Car Service. Pomożemy Ci dokonać niezbędnych napraw związanych z filtrem cząstek stałych przy użyciu wysokiej jakości części, pochodzących od renomowanych i zaufanych dostawców.

Jak usunąć problem?

W związku z eksploatacją filtry cząstek stałych ulegają zabrudzeniu i zapchaniu, przez co stają się coraz mniej wydajne, jednocześnie powodując problemy z pracą silnika. Dotyczy to szczególnie kierowców, którzy poruszają się głównie po mieście i rzadko mają okazję do dynamicznej jazdy. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że niedokonanie naprawy filtra cząsteczek DPF i FAP może wiązać się z pojawieniem się poważnych problemów z funkcjonowaniem silnika. To z kolei będzie determinowało szeroko zakrojoną i drogę naprawę. Warto więc od razu po zauważeniu problemu udać się do naszego warsztatu, gdzie otrzymasz fachową i specjalistyczną pomoc, a naprawy zostaną wykonane terminowo.

Kolejną kwestią, która ma wpływ na działanie filtra cząsteczek DPF i FAP, jest rodzaj oleju silnikowego. Używanie artykułu niezalecanego przez producenta samochodu może doprowadzić do szybszego zapchania filtra. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się problemów z filtrem DPF jest jego usunięcie wraz z odpowiednią modyfikacją sterownika silnika. Można też poddać go regeneracji, która poprawi jego funkcjonowanie.

Jakie są objawy problemów z filtrem DPF?

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia filtra DPF jest jego zapchanie. Tego typu usterka może powodować szybszą degradację całego elementu, dlatego, jeśli podejrzewasz, że wystąpiła ona w Twoim samochodzie, powinieneś jak najszybciej udać się do warsztatu.

Objawami zapchanego filtra są:

  • problem z utrzymaniem równych obrotów silnika,
  • dławienie jednostki napędowej,
  • przechodzenie pojazdu w tryb awaryjny — oznacza zaawansowany stopień zapchania filtra,
  • zapalanie się czujki DPF lub kontrolki świec żarowych.

Jeśli wymienione problemy dostrzegasz w swoim samochodzie, odwiedź nasz serwis. Przy użyciu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego zlokalizujemy źródło problemu, a następnie dokonamy stosownych napraw. Jeszcze przed podjęciem pracy skonsultujemy z Tobą zakres działań i podamy ich wycenę, abyś nie musiał obawiać się ukrytych kosztów.

Jak dbać o filtr DPF?

Uszkodzenia filtra DPF są częstą przyczyną wizyt w warsztatach samochodowych, szczególnie u właścicieli aut nowszych generacji. Istnieją jednak sposoby pozwalające zminimalizować ryzyko uszkodzenia tego elementu. Zatem jak dbać o filtr DPF, aby wydłużyć jego żywotność? Jednym z podstawowych sposobów jest stosowanie odpowiedniego oleju. Silniki pojazdów wyposażonych w filtr DPF powinny pracować na olejach niskopopiołowych (Low SAPS).

Ponadto nie powinno się bagatelizować problemów z wtryskiwaczami oraz turbosprężarką, gdyż uszkodzenia tych części są częstą przyczyną zapchania filtra. Do uszkodzenia DPF-u prowadzi również częsta jazda na zbyt niskich obrotach, a także poruszanie się wyłącznie po mieście. W celu automatycznej regeneracji filtra warto zatem wybrać się co jakiś czas na przejazd po drodze szybkiego ruchu, a także regularnie korzystać z usług serwisu Seat, Audi, Skoda czy VW, by jak najwcześniej wykryć problemy i je usunąć. Zapraszamy do współpracy.