Do czego w samochodzie służy turbosprężarka?

wtorek, 2 marca, 2021

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie części sprawiają, że jego samochód rusza z miejsca. Ta wiedza pozwala nie tylko na wstępne rozpoznanie wielu usterek, ale także pomaga we właściwej eksploatacji pojazdu. Wyjaśniamy, czym jest turbosprężarka i po co w samochodach stosuje się dodatkowe doładowanie.

Co warto wiedzieć na temat turbosprężarki?

Turbosprężarka to połączenie dwóch elementów, czyli turbiny oraz sprężarki, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie energii wytwarzanych przez pojazd spalin oraz zwiększenie ciśnienia powietrza, które wpada do silnika. Turbosprężarki pozwalają uniknąć nadmiernego obciążenia pojazdów ogromnymi silnikami oraz ułatwiają życie kierowcom, przyczyniając się do ograniczenia zużycia paliwa przez silniki o dużej mocy. Niegdyś turbosprężarki były montowane jedynie w sportowych pojazdach, które ze względu na rozwijanie prędkości musiały cechować się niską wagą. Obecnie spotkamy je coraz częściej w pojazdach, z których korzystamy na co dzień. Wybierając samochód z turbosprężarką, mamy gwarancję niższego zużycia paliwa, co ze względów ekonomicznych jest niezwykle istotne. Niestety, ze względu na spore obciążenia turbosprężarka potrzebuje właściwej ochrony. Jeżeli stosujemy niskiej jakości olej silnikowy, zwiększamy ryzyko jej awarii wymuszając naprawę pojazdu.

Jak działa turbosprężarka?

W przypadku turbosprężarki nie mamy do czynienia ze skomplikowaną budową. Na jednej osi umieszczona jest zarówno turbina, jak i sprężarka. Dzięki temu gazy wylotowe, które docierają do turbiny, mogą także napędzać wirnik sprężarki. Powoduje to, że do cylindrów wtłaczana jest większa ilość powietrza, co umożliwia lepsze spalanie, wpływając na zwiększenie mocy silnika. W efekcie możemy cieszyć się zwiększonym komfortem jazdy i znacznymi osiągami oraz nie narażamy się na duże koszty związane z korzystaniem z pojazdu, który został wyposażony w silnik o dużej mocy.

W jakich samochodach najczęściej montowane są turbosprężarki?

Turbodoładowanie powszechnie stosowane jest w pojazdach z silnikami Diesla. Dzięki turbosprężarce możliwe jest zwiększenie ich wydajności oraz ograniczenie nie tylko zużycia paliwa, ale także emisji szkodliwych dla środowiska spalin. 


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta