Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

poniedziałek, 2 listopada, 2020

Klimatyzacja wymaga nie tylko regularnych przeglądów, ale też prawidłowej eksploatacji – zarówno w upalne lato, jak i mroźne dni. Komputerowa diagnostyka samochodowa wychwyci wszelkie nieprawidłowości w jej działaniu. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać klimatyzację samochodową w idealnym stanie i uchronić się przed kosztownym serwisowaniem.

Jak dbać o klimatyzację?

Zanim włączysz klimatyzację, wpuść trochę powietrza. W upalne dni wnętrze samochodu niesamowicie się nagrzewa. Zdarza się, że w środku jest znacznie cieplej niż na zewnątrz, dlatego przed włączeniem klimatyzacji dobrze jest otworzyć okna na kilka minut. Temperatura nieco spadnie, a klimatyzacja będzie miała mniej pracy.

Zamknięcie okien – nie zapominaj o tym

Zdarza się, że kierowcy zapominają o zamknięciu okien w czasie pracy klimatyzacji. To bardzo prosta zasada, która działa cuda – przez zamknięte okna schłodzone powietrze nie ucieknie, a wnętrze szybciej się ochłodzi.

Regularne włączanie klimatyzacji

Mechanizm klimatyzacji zawiera olej rozprowadzany za pomocą płynu chłodzącego. Jeśli nie jest używany przez długi czas, olej nie rozprowadza się prawidłowo w sprężarce, więc po włączeniu klimatyzacji sprężarka nie jest odpowiednio nasmarowana. Aby utrzymać prawidłowy stan klimatyzacji, nie należy pozostawiać jej dłuższej bezczynności, nawet gdy na zewnątrz jest zimno. 15 minut raz w tygodniu może zdziałać cuda, więc od czasu do czasu staraj się korzystać z klimatyzacji. Gdy temperatura jest na tyle niska, że ​​klimatyzacja nie jest potrzebna, można zastosować ją do usunięcia niechcianej pary z szyb. To szybsze rozwiązanie niż nagrzewanie okien, które sprawi, że ​​powietrze wewnątrz będzie mniej wilgotne.

Czyszczenie klimatyzacji

Jeśli chodzi o czyszczenie klimatyzacji, dostępne są dwie metody. Starsza, ciesząca się dużą popularnością, wykorzystuje ozon jako środek czyszczący. Generator ozonu pozostaje w zamkniętym samochodzie na kilka minut, aby pozbyć się wszystkich bakterii, roztoczy i brudu. Druga, nowsza metoda, w podobny sposób wykorzystuje ultradźwięki. Niezależnie od wybranej metody, raz w roku stosuj ją do samochodu; najlepiej robić to przed zimą.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta