Jak rozpoznać nieszczelny układ klimatyzacji w aucie?

wtorek, 19 lipca, 2022

Nieszczelność klimatyzacji to jeden z najczęstszych powodów, dla których cały układ ma niską wydajność, a chłodzenie nie jest optymalne. Jak jednak rozpoznać, że może mieć miejsce właśnie taka sytuacja? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

Zastosowanie preparatu pieniącego

W wyspecjalizowanych punktach napraw zazwyczaj stosuje się specjalny środek pieniący. Aplikuje się go na przyłącza oraz przewody, co sprawia, że w przypadku nieszczelności szybko tworzy się na nich piana. Metoda ta nie daje jednak dobrych wyników w przypadku naprawdę niewielkich nieszczelności. Jeśli mechanik podejrzewa więc taką sytuację, musi zastosować inną technikę.

Wykrywanie za pomocą lampy UV

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnych lamp UV. Ich zadaniem jest podświetlenie elementów klimatyzacji, co sprawia, że przestrzenie związane z wyciekami oświetlone są kolorem jasnożółtym lub jasnozielonym. W tym przypadku wystarczy zaaplikować preparat kontrastowy przy użyciu specjalnego aplikatora, choć trzeba bardzo uważać na jego ilość. Taki środek może bowiem w sposób negatywny wpłynąć na jeden z kluczowych układów klimatyzacji, czyli sprężarkę.

Kontrola amatorska

Wstępną kontrolę można przeprowadzić też po amatorsku. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na plamy oleju umiejscowione na łączeniach klimatyzatora pod maską. Najczęściej plamy pojawiają się w okolicach przewodów, choć niezbędna jest bazowa wiedza na temat tego, gdzie są one ulokowane, a także czy rzeczywiście są to plamy oleju, czy może inne zabrudzenia. Czyszczenie klimatyzacji i kontrola nieszczelności powinny być więc wykonywane pod okiem specjalistów, którzy w sposób niezawodny zdiagnozują usterkę oraz ją naprawią.

Jak doskonale widać, rozpoznanie nieszczelnego układu klimatyzacji w aucie jest możliwe. Najbardziej skuteczne są jednak metody stosowane w profesjonalnych warsztatach samochodowych, które gwarantują, że czynność ta zostanie wykonana w sposób profesjonalny i bezproblemowy.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta