Jak wybrać właściwy olej silnikowy?

czwartek, 16 marca, 2023

Olej silnikowy pełni szereg ważny funkcji, które umożliwiają prawidłową pracę jednostki napędowej w samochodzie. Zadaniem oleju silnikowego jest między innymi smarowanie poszczególnych elementów silnika. Ważne jest, aby olej był dopasowany do modelu pojazdu. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania oleju silnikowego.

Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy wyborze oleju silnikowego?

Wybór oleju silnikowego powinien być uzależniony od kilku ważnych parametrów. Przede wszystkim należy sprawdzić w instrukcji auta wymagania dotyczące specyfikacji jakościowej, klasy lepkości i rodzaju oleju silnikowego. Ważne jest, aby olej do silnika miał wysoką lepkość, która będzie świadczyć o grubej warstwie ochronnej. Dzięki temu olej będzie odpowiednio zabezpieczał podzespoły silnika przed zatarciem. Dobrym wyborem będzie też gęsty olej silnikowy, który doskonale sprawdzi się zarówno w ujemnych, jak i dodatnich temperaturach. Podczas wybierania oleju silnikowego warto też zwrócić uwagę na jego rodzaj. Do samochodów osobowych najczęściej polecane są oleje syntetyczne, które łatwo rozprowadzają się po częściach silnika.

Za co odpowiada olej silnikowy w samochodzie?

Podstawową funkcją oleju silnikowego jest zabezpieczanie podzespołów jednostki napędowej przed zatarciem i uszkodzeniem. Odpowiednio dopasowany olej silnikowy utworzy grubą warstwę ochronną i zwiększy trwałość silnika. Kolejnym zadaniem oleju silnikowego jest chłodzenie jednostki napędowej i odbieranie ciepła z dolne części tłoka. Co więcej, olej do silnika pomaga też w usuwaniu zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do zatkania filtru oleju. Dodatkowo dobrej jakości olej chroni silnik przed korozją i zwiększa jego żywotność.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta