Kiedy należy pomyśleć o wymianie sprzęgła?

czwartek, 23 grudnia, 2021

Konieczność wymiany sprzęgła zależy od marki i modelu samochodu. Wpływ na to ma doświadczenie oraz styl jazdy. Średnio, co 100 tys. kilometrów musimy liczyć się z jego zużyciem. Jeśli zauważamy, że coś złego dzieje się z pedałem sprzęgła, zmianą biegów i obrotami silnika, warto zdiagnozować problem u mechanika. Może się okazać, że będąc w trasie, nie ruszymy z miejsca, co wiąże się wówczas z wyższymi kosztami.

Jaką funkcję pełni sprzęgło?

Sprzęgło odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie, umożliwia płynne ruszanie, zmianę biegów i zatrzymanie auta, bez wyłączenia silnika. Kierowca powoduje jego ruch, dociskając albo puszczając pedał sprzęgła. Mamy wiele rodzajów sprzęgieł. W niektórych samochodach z napędem na cztery koła odpowiadają za dołączanie napędu na drugą oś. Niestety ta część może ulec awarii. Możemy się jej spodziewać, kiedy sprzęgło zaczyna się ślizgać, silnik wchodzi na wysokie obroty i pojawiają się problemy ze zmianą biegów. Powinniśmy jak najszybciej odwiedzić mechanika i wymienić sprzęgło w „CAR SERVICE” – SZCZECIN, bo jazda z uszkodzonym podzespołem doprowadza do zniszczenia tłumika drgań skrętnych i koła zamachowego.

Kiedy należy pomyśleć o wymianie sprzęgła?

Kiedy zauważamy, że coś dzieje się z pedałem sprzęgła, powinniśmy się zaniepokoić. Kiedy zmieniamy bieg i wciskamy pedał gazu, auto nie przyspiesza, a obroty silnika rosną, jest to objaw, że trzeba jechać do mechanika, zdiagnozować usterkę. Z wymianą musimy się liczyć, gdy mamy problem z wybieraniem pierwszego i wstecznego biegu. Kiedy odczuwamy wibracje podczas naciskania na pedał sprzęgła i szarpanie w czasie ruszania. Zazwyczaj zużywa się co 100 tys. przejechanych kilometrów, ale nie ma jednej reguły. Kwalifikuje się także do wymiany w razie silnego zanieczyszczenia olejem. Nie warto odkładać tej czynności, ponieważ pojawią się trudności ze zmianą biegów, a jazda będzie obciążona, co doprowadzi do sytuacji, że pewnego dnia jazda stanie się niemożliwa. Jeśli problem wystąpi na trasie, koszty przekroczą znacznie zakup nowego sprzęgła.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta