Kiedy warto zdecydować się na chip tuning?

czwartek, 1 kwietnia, 2021

Właściciele aut dokładają starań, aby ich pojazdy były maksymalnie sprawne. Najlepiej, aby pozwalało ono na lepsze osiągi bez konieczności wydawania fortuny. Nie zawsze mają oni czas i możliwość zmiany auta na coraz to nowsze, lepsze modele. Wtedy rozwiązaniem może być wykonanie pewnego rodzaju ulepszenia w aucie, czyli zwiększenie fabrycznej mocy silnika poprzez tzw. chip tuning, czyli poprawę osiągów auta.

Jak poprawnie przeprowadzić chip tuning w aucie?

Chip tuning w aucie ma wiele zalet, z których jedną z pierwszych zauważalnych różnic jest lepszy rozruch, zmniejszenie zużycia paliwa i ogólnie nazwijmy to poprawa optymalizacji silnika. Dobrze wykonany chip tuning w aucie pozwala odzyskać między 20 a 30% fabrycznej mocy silnika, co przekłada się na bardziej dynamiczną i komfortową jazdę. Jednak należy pamiętać, że choć jest to dość popularna usługa, choć bywa ryzykowna, jeśli zostanie przeprowadzona przez niedoświadczonego mechanika. Na „moc” auta ma wpływ codzienna eksploatacja samochodu. Biorąc pod uwagę fakt, że auta są użytkowane w różny sposób, w różnych warunkach oraz różną mieszanką paliwową fabryczne ustawienia producentów aut z czasem ulegają jedynym w swoim rodzaju, w danym egzemplarzu innym modyfikacjom, które wpływają na moc silnika.

Działania producentów aut odnośnie do montowania w nich chipów fabrycznych mają na celu uśrednienie ich osiągów. Chodzi zwykle o parametry takie jak ilość koni mechanicznych, czy też średnia wartość zużytego paliwa na 100 km. Modyfikując ustawienia kontrolera ECU (fabrycznego chipa w aucie), można wpłynąć zarówno na ilość spalanego paliwa, jak i na osiąganą liczbę koni mechanicznych – osiągi auta. Poprawa optymalizacji pracy silnika nie wymaga większych zabiegów, skomplikowanych prac technicznych. Podstawą dobrze wykonanej usługi chip tuningu wymaga jednak specjalistycznej wiedzy z zakresu regulacji elektrycznych sterowników silnika. Chcąc uczynić jeszcze więcej „dla auta” i dla „kieszeni właściciela pojazdu” warto zawsze wykonać dodatkowo usunięcie filtra cząstek stałych DPF.

Kiedy warto wykonać chip tuning w aucie?

Z pewnością wskazaniem do wykonania chip tuningu będzie chęć poprawy komfortu jazdy i osiągi auta w trakcie codziennej eksploatacji pojazdu jak wyprzedzanie czy wspomniany rozruch silnika i zmniejszenie ilości spalanego paliwa przy normalnej codziennej jeździe. Zabieg ten sprawdza się w przypadku aut dostawczych, kombi czy też innych rodzajów dużych pojazdów. Dzięki zabiegowi chip tuningu nie tylko kierowca może czerpać większą przyjemność z kierowania autem, ale również lepiej, precyzyjniej wykonywać podstawowe manewry przekładając się na bezpieczeństwo jazdy.

Auto przed wykonaniem chip tuningu powinno przejść dokładny przegląd celem wyeliminowania wszelkich usterek w aucie. Jeśli zależy właścicielowi pojazdu na poprawie efektywności jazdy, warto rozważyć chip tuning. Jeśli jednak auto ma być w najbliższym czasie sprzedane szkoda zachodu, mimo że dobrze wykonany chip tuning zwraca się już po około 2. latach od tuningu. Opłacalność przedsięwzięcia dobrze jest zestawić z możliwościami technicznymi pojazdu, gdyż nie zawsze będzie to dobra inwestycja.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta