Na czym polega regeneracja DPF?

piątek, 6 sierpnia, 2021

Na sprawność samochodu składają się kolejne elementy jak podwozie czy silnik. W ich skład wchodzą konkretne podzespoły. Ich stan warunkuje bezproblemową i bezpieczną jazdę. Obok różnych części, jak hamulce, skrzynia biegów czy jednostka napędowa, ważną funkcję pełnią różnego rodzaju filtry. Ich rolą jest odfiltrowywanie zanieczyszczeń. Z punktu widzenia pracy motoru bardzo ważny jest filtr DPF, dlatego należy poddawać go regeneracji.

Rola DPF

Popularny DPF to z angielskiego po prostu filtr cząstek stałych. Montowany jest najczęściej w silnikach wysokoprężnych, ale od jakiegoś czasu również w benzynowych. Jego zadaniem jest wyłapywanie cząstek sadzy oraz popiołu z wydechu pojazdu powstałych w toku pracy. W trosce o środowisko oraz poprawne funkcjonowanie układu warto odwiedzać Serwis Car regularnie by oczyścić filtr i poddać go regeneracji lub ostatecznie wymienić na nowy. Jednak tylko wizyta w odpowiednim serwisie pozwoli na ocenę, który z wariantów jest wystarczający do przeprowadzenia.

Regeneracja DPF

Warto na wstępie zaznaczyć, że regeneracja i czyszczenie filtra DPF to jest to samo. Jeśli tylko nadaje się on do tego procesu, zdecydowanie lepiej jest postawić na to niż kupować nowy element. Nie będzie jednak możliwe poddanie regeneracji, jeśli jest on pęknięty lub jego stan znacząco jest wątpliwy. W jaki jednak sposób się do czyści? Przede wszystkim należy poddać go sprawdzeniu, poprzez ocenę przepustowości powietrza. Następnie wypełnia się go właściwym środkiem czyszczącym i umieszcza w specjalnej komorze, montując przy tym dopływ wody do elementu. Kolejno przechodzi się do samego czyszczenia, polegającego na przepuszczaniu cieszy w kierunku naturalnego przepływu spalin oraz w odwrotnym. Po skończonym czyszczeniu całość osusza się ogrzanym powietrzem. Na samym końcu dokonuje się ponownego pomiaru przepustowości powietrza, co obrazuje w prosty sposób, jaki efekt dało czyszczenie, co widać na obu wydrukach sprzed regeneracji i tuż po niej.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta