Co wpływa na cenę chip tuningu?

wtorek, 19 października, 2021

Samochody podczas eksploatacji szybko się zużywają, co jest zauważalne głównie na ich powierzchni lakierniczej oraz na ścierającej się tapicerce. Kierowcy, dla których wygląd zewnętrzny auta jest istotny, decydują się w takich przypadkach na wykonanie tuningu wizualnego. Jednak część właścicieli pojazdów potrzebuje głębszych zmian, dlatego dokonują poważniejszych przeobrażeń i podejmują decyzję o zrobieniu chip tuningu. Na czym polega chip tuning i co wpływa na jego cenę?

Legalny chip tuning?

Chip tuning to jeden ze sposobów modyfikacji silnika, w wyniku którego samochód powinien mieć większą moc i szybszy moment obrotowy. Cały proces opiera się na regulacji elektrycznych sterowników silnika. Dzięki wprowadzonym zmianom samochód szybciej reaguje na wciskanie pedału gazu i osiąga większe prędkości. Taka elektroniczna modyfikacja pracy silnika jest bezpieczna tylko wówczas, gdy zostanie wykonana przez fachowców. Po wprowadzeniu zmian mechanik testuje samochód na hamowni i usuwa ewentualne uszkodzenia, ograniczające pierwotne możliwości. Osiągi uzyskiwane po wprowadzeniu zmian nadal mieszczą się w normie – są tylko bardziej zbliżone do maksimum. Przy okazji modyfikacji oryginalnego oprogramowania, pojazd zyskuje mniejsze spalanie oraz niższą emisję spalin. Chip tuning jest legalny, ale wprowadzone zmiany nie mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jest także odwracalny – w każdej chwili można powrócić do ustawień fabrycznych.

Koszty związane z chip tuningiem

Modyfikacja oprogramowania sterującego silnikiem jest dość droga. Wpływ na ostateczną cenę ma kilka czynników – przede wszystkim model i marka samochodu, moc silnika oraz koszty związane z wynagrodzeniem fachowców, którzy dokonują zmian. Należy też pamiętać, że większa niż fabryczna moc silnika, może podnieść cenę polisy OC i AC. Jest to jednak indywidualna decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta