Elementy diagnostyki samochodowej

czwartek, 18 kwietnia, 2019

Podstawą bezpieczeństwa użytkowania samochodu jest wiedza na temat jego stanu technicznego. Współczesne auta są bogato wyposażone w elektronikę, co pozwala w szybki sposób zdiagnozować poziom ich sprawności. Jeśli użytkujemy auto kilkuletnie, taka diagnostyka powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku, lub w przypadku, gdy zauważymy niepokojące objawy w działaniu naszego auta.  Samo badanie techniczne nie jest drogie, dlatego, jeśli zaobserwujemy nieprawidłowe działanie samochodu, nie powinnyśmy z tym zwlekać.

Diagnostyka komputerowa

Badanie komputerowe polega na podłączeniu pod komputer pokładowy specjalnego testera, czyli laptopa z oprogramowaniem służącym do diagnostyki. Tester wyświetla kody błędów. Są to informacje o przekroczeniu dozwolonych parametrów działania danego podzespołu w aucie. Taki typ diagnostyki pozwala na szybkie sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych podzespołów bez konieczności ich rozbierania. Jeśli wyniki testu są niepokojące, w dalszej kolejności do pracy zabiera się elektromechanik. Dzięki diagnostyce komputerowej jesteśmy w stanie określić sprawność działania układów takich jak: poduszki powietrze, silnik, system ABS i wiele innych.

Diagnostyka zawieszenia

Od sprawnego zawieszenia samochodu zależy bezpieczeństwo i kierowalność pojazdu, niezawodność i trwałość podzespołów, a także komfort jazdy. Aby wykonać poprawną diagnostykę stanu zawieszenia auta, należy:

Stan zawieszenia można sprawdzić na dwa sposoby: metodą organoleptyczną oraz za pomocą przyrządów.

Sprawdź przed zakupem

Przeprowadzenie diagnostyki samochodowej jest dobrą praktyką nie tylko w przypadku posiadanego już auta. Warto zdecydować się na nią także wtedy, gdy planujemy zakup auta używanego. To może pozwolić nam na uniknięcie przykrych niespodzianek w postaci  ukrytych usterek w zakupionym samochodzie.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta