poniedziałek, 1 lipca, 2019
Filtr cząstek stałych (FAP lub DPF), który znajdziemy w autach z silnikiem diesla oraz w niektórych benzynowych, jest jednym z najbardziej nielubianych przez właścicieli elementów wyposażenia. W przypadku awarii wymiana tego podzespołu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czym jest filtr cząstek stałych i co wpływa na jego żywotność? Zapraszamy do artykułu.
Od 2011 roku, kiedy zaczęły obowiązywać normy czystości spalin EURO 5, filtr cząstek stałych stał się obowiązkowym wyposażeniem samochodów z silnikiem wysokoprężnych. Spotkać go można również w niektórych autach benzynowych. Filtr montowany jest w układach wydechowych samochodów, zaraz obok katalizatora, a jego zadaniem jest zmniejszenie emisji do atmosfery cząstek sadzy i popiołu. W CARSERWIS Aniszkiewicz & Nyćkowiak skutecznie rozwiązujemy problemy z filtrami cząstek stałych DPF i FAP.
Samochody wyposażone w filtr cząstek stałych wymagają od użytkownika uważnej eksploatacji i regularnego serwisowania. Problemy z filtrami DPF/FAP dotyczą przede wszystkim aut, które przez większość czasu poruszają się z niewielkimi prędkościami w ruchu miejskim. Wypalenie nagromadzonej w filtrze sadzy następuje podczas dłuższych tras, przy dużym obciążeniu silnika, dlatego co jakiś czas warto wyjechać na autostradę lub drogę szybkiego ruchu i pokonać trasę z większą prędkością. Wpływ na żywotność filtra ma również wybór oleju silnikowego. Odpowiednio dobrany olej wspomaga spalanie sadzy, dlatego powinniśmy korzystać z oleju o parametrach zalecanych przez producenta samochodu. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest regularny serwis i czyszczenie filtra. Zaleca się sprawdzenie filtra przy okazji każdej zmiany oleju napędowego.
Wymienione powyżej czynności powinny wpłynąć pozytywnie na żywotność filtra. Jeśli jednak nadal masz problem z DPF lub FAP, zgłoś się do nas! Specjaliści z CARSERWIS Aniszkiewicz & Nyćkowiak zdiagnozują przyczynę, zaproponują najlepsze rozwiązanie i zadbają o sprawną realizacje zadania.