Co wpływa na żywotność filtra cząstek stałych

poniedziałek, 1 lipca, 2019

Filtr cząstek stałych (FAP lub DPF), który znajdziemy w autach z silnikiem diesla oraz w niektórych benzynowych, jest jednym z najbardziej nielubianych przez właścicieli elementów wyposażenia. W przypadku awarii wymiana tego podzespołu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czym jest filtr cząstek stałych i co wpływa na jego żywotność? Zapraszamy do artykułu.

Co to jest filtr cząstek stałych?

Od 2011 roku, kiedy zaczęły obowiązywać normy czystości spalin EURO 5, filtr cząstek stałych stał się obowiązkowym wyposażeniem samochodów z silnikiem wysokoprężnych. Spotkać go można również w niektórych autach benzynowych. Filtr montowany jest w układach wydechowych samochodów, zaraz obok katalizatora, a jego zadaniem jest zmniejszenie emisji do atmosfery cząstek sadzy i popiołu. W CARSERWIS Aniszkiewicz & Nyćkowiak skutecznie rozwiązujemy problemy z filtrami cząstek stałych DPF i FAP.

Jak dbać o filtr cząstek stałych?

Samochody wyposażone w filtr cząstek stałych wymagają od użytkownika uważnej eksploatacji i regularnego serwisowania. Problemy z filtrami DPF/FAP dotyczą przede wszystkim aut, które przez większość czasu poruszają się z niewielkimi prędkościami w ruchu miejskim. Wypalenie nagromadzonej w filtrze sadzy następuje podczas dłuższych tras, przy dużym obciążeniu silnika, dlatego co jakiś czas warto wyjechać na autostradę lub drogę szybkiego ruchu i pokonać trasę z większą prędkością. Wpływ na żywotność filtra ma również wybór oleju silnikowego. Odpowiednio dobrany olej wspomaga spalanie sadzy, dlatego powinniśmy korzystać z oleju o parametrach zalecanych przez producenta samochodu. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest regularny serwis i czyszczenie filtra. Zaleca się sprawdzenie filtra przy okazji każdej zmiany oleju napędowego.

Wymienione powyżej czynności powinny wpłynąć pozytywnie na żywotność filtra. Jeśli jednak nadal masz problem z DPF lub FAP, zgłoś się do nas! Specjaliści z CARSERWIS Aniszkiewicz & Nyćkowiak zdiagnozują przyczynę, zaproponują najlepsze rozwiązanie i zadbają o sprawną realizacje zadania.


Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta